This light blue denim fabric is a lightweight and thin denim made from pure cotton. It feels super soft and is excellent for airy blouses, shirts, and baby and children's clothing.
This bleached denim isn't stretchy. It's perfect for light, summery clothes!
| Composition: | 100% cotton |
| Weave type: | Twill weave |
| Width: | approx. 152 cm |
| Usable width: | approx. 150 cm |
| Length: | 1 order unit = 50 cm length |
| Weight: | approx. 135 g/m² or 4.0 oz (very light quality) |
| Colour: | light blue |
| Elasticity: | non-stretch |
| Handle: | soft |
| Finish: | bleached |
| Transparency: | opaque |
| Use: | summer blouses and shirts; soft flowing dresses and skirts; baby clothing |
| Certificate: | Oeko-Tex Standard 100 |
| Batch: | 05/2025 |
Denim should be washed before use or cutting. Washing instructions for denim fabrics
| Washing recommendation: | 30° C easy-care |
| Bleaching: | do not bleach |
| Ironing: | level 1 |
| Dry cleaning: | yes |
| Dryer: | do not tumble dry |
![]()
